Märtsis aset leidnud festival Jazz Volgal 2013 Venemaal Jaroslavlis tõi tagasisidet Oleg Pissarenko Band’i muusikale. Alljärgnev arvustus ilmus 27.03. 2013 Venemaa suurima jazzmuusika veebiportaali jazz.ru ajakirjaniku ja peatoimetaja Cyril Moshkow’i sulest. 

“… Paljude jaoks osutus ootamatuks Eesti kvarteti Oleg Pissarenko Band esinemine, ehkki nende ridade autor ootas huviga Balti naabrite setti – olin gruppi näinud paar aastat tagasi Dubnas suvisel festivalil Muzenergo ning teadsin, mida neilt oodata tasub.

35-aastane kitarrist Oleg Pissarenko elab Eesti ülikoolilinnas Tartus – geograafiliselt lähemal Pihkvale kui Tallinnale. Seal juhib ta linna jazzklubi, muusikakooli jazzi osakonda ja iga-aastast festivali IDeeJazz. Samal ajal teeb ka populaarses venekeelses raadiokanalis Raadio 4 saadet “Jazzpark”.

Tema ansambli praeguses koosseisus, mis on püsinud muutusteta alates 2004. aastast, tegutsevad Eesti parimad mängijad Mihkel Mälgand, Ahto Abner ja Raun Juurikas, viimase huvid kalduvad pigem kaasaegse elektronmuusika poole (ambient, minimalism).

Minimalism ongi võtmesõna Oleg Pissarenko Band’i stilistika kirjeldamiseks. See, mida nad mängivad, on reeglina läbipaistev, kitsilt organiseeritud, aegamisi arenev, hüpnootlistel aeglastel tempodel ning väga lihtsatel rütmimudelitel põhinev muusikaline kangas.

Põhisündmused – nagu ka akadeemilises minimalismis (Philip Glass, Steve Reich) – ei toimu siin mitte keerulisel harmoonilisel taustal meloodialiinide dramaatilises arengus, vaid teatud tämbride konstruktsiooni järkjärgulises ülesehitamises, milles hiljem hakkavad toimuma sujuvad muutused, tempode vahetused ja mutatsioonid, peaaegu lameda harmoonilise vertikaali ümberehitus – samm sammu, noot noodi, löök löögi järel. See pole loomulikult üldse mitte jazzi mainstream – Pissarenko muusika asetseb väheavastatud piirjoonel jazzi, akadeemilise minimalismi, kaasaegse elektronmuusika ja ambienti vahepeal. Jazzile omased improvisatsiooni liinid on aga selgelt tajutavad: aegajalt üks või teine instrument kerkib tämbrikonstruktsiooni esipinnale, aeglaselt jutustades mingit improvisatsioonilist lugu – kuid ei domineeri. Pidagem silmas, et see on eranditult positiivse kõlaga muusika: nende teoste emotsionaalset spektrit võib kirjeldada kui „aeglaselt progresseeruv (või õitsele puhkev) rõõm“ ning see rõõm pole mitte vallatlev ega agressiivne vaid vastupidi – rahulik ja rahustav. Mõned palad kõlavad rohkem pealetükkivalt (ja ma ei karda öelda, et  isegi valjult), mõned aga vähem, kuid valjemates palades esinevad kindlasti laialdased helikanga pingelahenduse episoodid ning vaiksemates lugudes toimub kindlasti väike kuid märgatav kulminatsioon.

Muusikud esitlesid oma uut albumit „Kes Sa Oled“, mille eesti austajad juba jõudsid vaimukalt ümber sõnastada „Kes Sa Oleg?“

Pissarenko on leidnud oma muusika ettekandmise lavamaneeri: istudes kitarriga lava esiplaanil (ta mängib istudes, kuid samal ajal  liigub aktiivselt) jutustab Oleg kiirustamata lugude vahel kerge soome-ugri aktsendiga vene keeles (mis kutsub esile vene kuulaja instinktiivse heldimuse, eriti naiskuulajates) emotsionaalsest taustast, mis osutus järgmise loo komponeerimise põhjuseks; aegajalt põhjamaiselt muhedalt naljatades esitab ta mõningaid „kergeid“ filosoofilisi kontseptsioone – ühesõnaga kaasab publiku sellesse rahustavasse temposse, milles pärast esitatakse ka muusika.

Auditoorium siseneb aegamööda koos temaga kergesse helitranssi ning jazz-festivalidele omase pealetungi ja adrenaliini asemel laskub meeleldi igavese õndsuse kergendatud varianti, omamoodi light-nirvanasse. Saalist ei lahku keegi ning iga pala saadab soe aplaus. Üldiselt on see haruldane juhus, kui erakordselt rahulik muusika haarab suurema osa publikust, ei lase tähelepanul kõrvale kalduda – täpselt samamoodi nagu seda teeks mõni märksa tarmukam kollektiiv, ainult hoopis teiste vahenditega. …”

Cyril Moshkow / jazz.ru / 27.03.2013
Allikas: http://journal.jazz.ru/2013/03/27/jazz-over-volga-river13/

TELLI OLEG PISSARENKO UUDISED OTSE E-POSTKASTI!

 

Liitu Oleg Pissarenko infolistiga, et saada värskeid uudiseid tulevaste kontsertide kohta. Samuti oled nii alati kursis eksklusiivsete sõbrapakkumiste ja eriteadaannetega.

Infokiri ilmub uudiste ja pakkumistega samas rütmis, kuid mitte tihedamini kui kaks korda kuus.

Aitäh! Olete edukalt tellinud Oleg Pissarenko uudised!

Pin It on Pinterest