CD Prii Lapse Ilm
Saksamaa muusikaarvustuste portaal Rocktimes avaldas novembris 2014 Steve Braun’i kirjutise albumi “Prii lapse ilm” kohta. Allpool on kõnealune artikkel eesti keeles:

*****

Kas Oleg Pissarenko muusika mõistmiseks peab olema näinud Baltikumi piirituid avarusi, taevapisaratena maastikku tupsutatud järvi, lõputuid metsi, triibulisi briiside liigutatavaid madalaid kiudrünkpilvi või ainulaadseid, nagu nööriga järgi tõmmatud alleesid? Mitte ilmtingimata, kuid see aitab hullupööra. See lausa tulvab selle vaikuse jõust, ühendab ja seob selle avarustes, lookleb pehmelt ja võimsalt üheaegselt kõigele ühendavale vastu.

Oma kodumaal Eestis, kogu Baltikumis ja kõigil piirnevatel aladel pole klassikalise koolituse saanud kitarrist ainult laialt tuntud, vaid on pealekauba midagi sellist nagu rahvuslik kultuurivara – keegi, kes ühendab Eestimaa rahvusliku pärandi ja müstilise rahvareligiooni minimalismini redutseeritud jazziga ja ambient-muusika purunev-õrna iluga.

Lõpuks – rohkem kui kümne aastase hilinemisega – tunnustatakse nüüd ka meie laiuskraadil seda ainulaadset, erakordselt meditatiivset muusikat, mida on nii lihtne, ja siiski nii keeruline kirjeldada. Oleg Pissarenko rändab kusagil oma kaasmaalase Arvo Pärdi kaasaegse klassikalise muusika ja “põhjamaise” Sigur Rós’i atmosfäärilise post- ja alternatiivrocki vahel. Käesoleva teise teosega, millest me tohime kõneleda, pean ma uuesti (lonkavaks) võrdluseks tooma Pat Metheny: samuti “Prii Lapse Ilm : Free Child World” liigub jälle tema varasemate teoste “New Chautauqua” ja “As Falls Witchita Falls So Falls Witchita Falls” vahel.

“Prii Lapse Ilm : Free Child World” ilmus juba viis aastat tagasi Baltikumis ja nüüd esmakordselt Saksamaal – Sireena Records/Shack Media olgu tänatud. Tegu on ühe raadiokontserdi lindistusega 12. maist 2009, mis kõlas Eesti raadios.
Siin esineb sama koosseis nagu käesoleval albumil “Kes Sa Oled” – kvartett, kes on kuuldavalt ja tuntavalt juba palju aastaid kokku mänginud. Pissarenko ise haarab eranditult akustilised pillid, samal ajal kui Mihkel Mälgand pendeldab elektri- ja kontrabassi vahel – kord näppides, kord silitades. Raun Juurikas vastutab jällegi klaveril, hämmondil ja erinevatel süntesaatoritel väga spetsiaalsete, eriti maagiliste momentide eest. Ahto Abneri trummid ei ole kõigis lugudes kasutusel. Sageli annab ta ainult korralikke löögitäppe. Lugudes “Elementaarne”, “Nad Elavad”, “Fundamentaalne” ja nimiloos “Prii lapse ilm” näib aga kogu löökriistade kasutamine – tänu natuke rokilaadsele seadele – rohkem kui kohasena. “Nad Elavad” on siis ka selline lugu, mis on mõeldud ainukesena üheteistkümnest loost “laulule orienteeritud” kõrvade jaoks ning millel on ranged struktuurid. Kõik teised lood on – kord pikemini, kord lühemini – pigem avatud, lasevad iga liiki emotsioonidel voolata …

Mõnikord näib, nagu kannaks Oleg Pissarenko Band kõlavärvide abil muusikalisele lõuendile üht kirjut, lõputult avarat maali. “Pintsli juhtimine” on pigem malbe ja toimub suurte, sujuvalt kulgevate poognatena. “Värvid” voolavad üksteise sisse, valguvad laiali “pealtvaatava” kuulaja emotsioonidesse nagu … Transporditav energia, mis peitub “vaikuse jõus”, on läbivalt positiivset, märkimisväärset laadi. Samaaegselt suudab see meeli värskendada, nagu jääkülm, selge mägijõgi (kuula julgelt vulisevat “Elementaarne”), või võib sisemise keskpunkti otsingul abiks olla (“Pisar”) …

Iga üksikut lugu saaks siin nüüd sõnaohtralt ära leierdada ja seega osadeks võtta – “Prii Lapse Ilm : Free Child World” peab lihtsalt kuulma! Mõtisklev-vaikseteks tundideks …

Oleg Pissarenko on siin esitanud järgmise kompositsioonilise meistriteose, erakordselt ambitsioonika veel pealekauba. Jääb loota, et Sireena inimesed ka selle suurepärase muusiku teised vanemad albumid meie jaoks uuesti välja annavad!

Steve Braun
Rocktimes / 04.11.2014

CD Prii Lapse Ilm

TELLI OLEG PISSARENKO UUDISED OTSE E-POSTKASTI!

 

Liitu Oleg Pissarenko infolistiga, et saada värskeid uudiseid tulevaste kontsertide kohta. Samuti oled nii alati kursis eksklusiivsete sõbrapakkumiste ja eriteadaannetega.

Infokiri ilmub uudiste ja pakkumistega samas rütmis, kuid mitte tihedamini kui kaks korda kuus.

Aitäh! Olete edukalt tellinud Oleg Pissarenko uudised!

Pin It on Pinterest