Joonas Hellermaa | 25.03.2016 | ERR, MI

17. märtsil esines Oleg Pissarenko Nordea kontserdimajas kavaga “Päriselt”. Eilne “MI” näitas üle Eesti hargnevat jazzivõrgustikku, millest tõuseb Oleg Pissarenko, kelle kontsert Nordea kontserdimajas oli uus lehekülg tema loomingulisel teekonnal.

“Mulle meeldivad päris asjad. Mulle meeldib päris toit, mitte geneetiliselt töödeldud rämps, mis on inimese jaoks sobimatu. Mulle meeldib päris muusika, päris pillidel mängitud, mitte arvutiprogrammi abil ideaalseks lihvitud raadiohitid. Mulle meeldib päris inimene, mitte moe või seksitööstuse poolt ideaalseks lihvitud mehed või naised. Mulle meeldib päris raha, päris töö eest saadud raha, mitte pangalt laenatud, õhku kirjutatud numbrid, mis teevad inimesest orja. Mulle meeldib elada päriselt, näha maailma nagu see tegelikult on, nagu laps seda mingi vanuseni näeb. Mulle meeldib mõelda, et tegelik reaalsus on midagi hoopis enamat kui see, mis me oma meelte abil tajuda suudame. Mulle meeldivad päris asjad,” ütles Pissarenko kontserdil.

Kui nüüd sinu peale natuke mõelda, siis täna on murdepunkt. Eilsesse jääb kogu see jazzvõrgustik, mis üle Eestimaa laiali paigutub ja kus sa oled väga intensiivselt kaasa löönud. Millist rolli sinu senises muusikalises karjääris mängib kogu jazzvõrgustik, mis üle Eestimaa laiub?

See on kindlasti väga oluline roll minu elus, nii töös kui ka identiteedis, sest muusika on minu kirg, minu armastus. Muusikas saab ju erinevaid asju teha, muusikat saab mängida, kuulata, saab õpetada, mida olen ka teinud 10 aastat. Jazziklubide vedamine, algatamine on olnud ja ma arvan, et on siiamaani, ma ei tahaks öelda, et see on minevik. See on oluline, sest see on otsene kontakt inimestega, kes tahavad esineda, kui ka võimaluste pakkumine publikule, kohtuda oma lemmikartistidega intiimses atmosfääris. See on hoopis midagi muud kui suur kontserdisaal.

Kas see on sinu jaoks esimene kord nii suures saalis üles astuda?

Oma muusikaga Eestis küll. Ma olen näiteks laulupeol oma trioga esinenud, aga Venemaa suurtel lavadel, kus on mitmed tuhanded inimesed, oleme küll esinenud.

Sinuga käib kaasas selline filosoofiline maailm. Mulle kohe meenub “Prii lapse ilm”. Sa kutsud inimesi kuhugi järgmisse maailma või kuidas see sul täpselt on?

Pigem avastama seda, mis on võib-olla unustatud, sest lapsena mingis vanuses inimene näeb maailma päriselt, nii nagu ta tegelikult on. Enne kui ühiskond surub ta purki ja õpetab, kuidas on õige, kes on sõber, kes on vaenlane, mis on vale, mis on õige. Inimesele pannakse purk pähe. Ja kui uuesti avastada see oma sisemine laps, nagu räägivad paljud kirjanikud, siis ma arvan, et sa näed seda maailma, mis on päris, mitte võlts.

Oskad sa tuua mingi näite sellest päris tundest või päris maailmast sinu enda kogemuses, et kui tõesti harjumus või mõttemuster meist maha vajub mingiks hetkeks, siis mis seal päriselt on?

Ma arvan et igaüks ise vastab sellele küsimusele. Sellised küsimused ongi olemas, millele vastamine vähendab küsimuse ja teema suurust. Kui küsid, kes on jumal, ükskõik, mida vastan, see vähendab jumala olemust. Kui küsid, mida ma siis leian kui otsima hakkan, siis kui sa hakkad otsima, küll sa leiad ja siis avastad, et seal võib olla selliseid asju, mida sa ei kujutanud ettegi, et seal võis olla.

Oskad sa äkki mingit näidet tuua.

Mina avastasin kuulates Arvo Pärdi pala “Für Alina”, selles lihtsuses, kahes noodis, on midagi nii geniaalset ja võimsat, selles on nii konsentreeritud ja võimas energia, et see lööb pikali ükskõik keda, kes avab oma südame ja laseb muusikal mõjuda. Minu avastus oligi, et tahan sellist muusikat teha ja maailma nii tunnetada. Lihtsad asjad, mis on elu vundamendid, tegelen nendega. Lihtsad küsimused ja akordid, nendes on väga tugev energia, jõud. Need samad küsimused, et kes sa oled, mis on vabadus, mis on päris armastus. Mõni arvab, et mis sa targutad, aga ma arvan, et see pole targutamine, see on just hädavajalik, nende asjadega tegeleda.

Toimetas
Jaanika Valk

 

Allikas: ERR, MI

TELLI OLEG PISSARENKO UUDISED OTSE E-POSTKASTI!

 

Liitu Oleg Pissarenko infolistiga, et saada värskeid uudiseid tulevaste kontsertide kohta. Samuti oled nii alati kursis eksklusiivsete sõbrapakkumiste ja eriteadaannetega.

Infokiri ilmub uudiste ja pakkumistega samas rütmis, kuid mitte tihedamini kui kaks korda kuus.

Aitäh! Olete edukalt tellinud Oleg Pissarenko uudised!

Pin It on Pinterest