Pärast minu viimase arvamusartikli ilmumist Postimehes olen palju mõelnud empaatia olemusele.

Kuna rääkisin tolles artiklis Narvast kui tuleviku Eesti empaatiapealinnast, siis loogiliselt tuli sellele hulganisti vastukaja – nii kaasamõtlemist kui hukkamõistu, nii otse mulle postkasti kui ka veebikommentaatorite suu läbi. Ausalt öeldes tundsin, et vajutasin tolle mõtteavaldusega mingile valusale nupule, mis pani kõik mind ümbritseva mingil moel võbelema. Elementaarne oleks arvata, et eks need rahvus- ja kultuuriküsimused ikka inimesi kergesti närvi ajavad, kuid neid ridu kirjutades ei soovi ma antud teemadel peatuda.

Mind pani mõtlema hoopis empaatia kui nähtuse olemus – milles see tegelikult seisneb? Mida tähendab olla päriselt empaatiline? Kirjutasin ja avaldasin sotsiaalmeedias ka lühikese tekstilõigu, milles „päris empaatia” enda silmade läbi kirjeldasin.

Jälgisin aga samal ajal huviga Postimehe artiklile laekuvaid kommentaare ning panin tähele, et empaatiliseks ja rahulikuks suutsid kergemini jääda tugevad isiksused, kel enda eluga üldjoontes lood paistsid korras olevat. “Korras” just antud eluetapil, reaktsiooni tekke hetkel. Kõik me ju muutume ajas ja meiega koos muutuvad ka meie sisemise tasakaalu näitajad. Vaevalt suudab keegi alati tugev ja sisemiselt korras olla.

Kippusin oma mõtetes üldistama – ehk ongi nii, et empaatiline suudab olla vaid tugev, endaga heas kontaktis olev inimene ning nõrgale ja abivajale on empaatia raske ja kohati lausa võimatu. Üldistused pole enamasti just kõige korrektsemad mõttevormid. Seega vaidlesin iseendaga mitu päeva, püüdes seda üldistust ümber lükata, otsisin elust näiteid, mis reeglit põrmustaks… aga enda imestuseks ei leidnudki eriti. Paistab nüüd nii, et empaatia on tugevate privileeg. Kas nõustud minuga?

27.05.2017
Oleg Pissarenko

TELLI OLEG PISSARENKO UUDISED OTSE E-POSTKASTI!

 

Liitu Oleg Pissarenko infolistiga, et saada värskeid uudiseid tulevaste kontsertide kohta. Samuti oled nii alati kursis eksklusiivsete sõbrapakkumiste ja eriteadaannetega.

Infokiri ilmub uudiste ja pakkumistega samas rütmis, kuid mitte tihedamini kui kaks korda kuus.

Aitäh! Olete edukalt tellinud Oleg Pissarenko uudised!

Pin It on Pinterest